2 października 2023, poniedziałek

Człowiek na rowerze

Ludwik Cichy

Człowiek na rowerze, cz. 10 (opowiadanie)


Foto Leszek Bujnowski Klick!!!

Dwie duże krowy stały w trawie i gapiły się na coś albo na nic, a trzy leżały i przeżuwały. Minąłem je bez zainteresowania (z wzajemnością). Na ławeczce przy przystanku pięć dziewczyn czekało na autobus. Wystawiły pyszczki do słońca i opalały zamknięte powieki. Ciąg dalszy Klick!!!


 

Zwolniłem, żeby przejechać bezszelestnie i nie przeszkadzać, ale kiedy cień rowerzysty przemknął po ich twarzach, otworzyły oczy i wszystkie wybuchły głośnym śmiechem. Zawstydzone, że tak tu zostały przyłapane na zbytku opalania się, usiłowały histerycznym chichaniem pokryć zmieszanie, jakbym co najmniej nakrył je na jakimś gorącym uczynku albo chociaż na golasa.

Coś chciałem zagaić, gdy równo z piskiem hamulców rozległ się darty asfalt i bordo-beemwica wyhamowała centymetry od dziewczyn. Wypadło trzech byczastych w klubowych szalikach i rzuciło się do drągów podtrzymujących młode klony przy drodze. Kierowca przegazowywał ponaglając nerwowo, trzeci drąg, przyspawany do klonu parcianą taśmą, został wyrwany razem z drzewkiem i razem z nim wciągnięty do zdenerwowanej bordo-beemki. Hałas dartego asfaltu i stare żelastwo ciężko wyczłapało z pobocza wraz z zawartością, której śpieszno było przekonać kogoś do swoich racji, czy tam tylko podyskutować przy pomocy drągów. Dziewczyny nie chichotały już przepraszająco. Patrzyły na mnie złym wzrokiem pod tytułem: co ty tu kurwa robisz, jak jest taka sprawa do załatwienie ważna?!!!
Spojrzałem w niebo, gdzie kołował myszołów, dla którego – jako niejadalni – byliśmy absolutnie nieinteresujący.

- Myszołów – powiedziałem, i to było jedyne słowo, jakie tu padło przez pół ostatniej minuty.
Rozległ się gwizd i z lasu wytoczyła się tłusta lokomotywa buchająca prawdziwą parą; ale to było już kwadrans później.

Cdn.

poprzednie odcinki: http://www.moreleigrejpfruty.com/Czlowiek_na_rowerze,1902.html

   

Komentarze:Twój komentarz ukaże się niezwłocznie po załadowaniu przez administratora serwisu.

Aktualnie brak komentarzy.
Wyraź swoją opinię:
Twój komentarz ukaże się niezwłocznie po załadowaniu przez administratora serwisu.