28 marca 2024, czwartek

Aleksandra Zwolińska

Polyester-design

Rodziskiem, nowatorską koncepcją przedmiotu wspomagającego naturalny poród oraz projektem aparatu elektrochirurgicznego ES 3000, absolwenci ASP w Krakowie zasilili szeregi młodych polskich projektantów. Prace dyplomowe Franciszki J. Korneckiej i Piotra Hojdy, zostały wykonane w ramach Polyester-design, programu promującego technologie poliestrowe organizowanego przez firmę PERFEKT Sobierajski.




Program Polyester-design, powstał z chęci zainspirowania projektantów do stosowania laminatu poliestrowo-szklanego jako współczesnego designerskiego materiału. Jego głównym złożeniem jest budowanie wśród młodych projektantów standardów dobrej współpracy z producentami, technologami i użytkownikami.

 

W bieżącej, II edycji programu stażowego w ramach Polyester-design, wzięło udział dwoje projektantów z ASP w Krakowie – Franciszka J. Kornecka i Piotr Hojda. Franciszka J. Kornecka zaproponowała nowatorską koncepcję przedmiotu służącego do wspierania naturalnego porodu. Rodzisko jest przeznaczone dla kobiet, które chcą aktywnie rodzić. Główną innowacją projektu jest możliwość samodzielnego wyboru pozycji przez rodzącą. Jednocześnie, w zamyśle projektantki, projekt jest kolejnym głosem w ogólnospołecznej dyskusji na temat poczucia godności pacjentek oddziałów położniczych i fundamentalnych potrzeb emocjonalnych człowieka.

 

Piotr Hojda z kolei, jest autorem projektu diatermii ES 3000 - aparatu elektrochirurgicznego, opracowanego na bazie współpracy z firmą EMED, gdzie miał możliwość śledzić proces projektowania i produkcji aparatów. Jego praca jest propozycją nowoczesnej estetyki urządzeń medycznych, i jednocześnie odpowiedzią na problemy związane z ergonomią użytkowania sprzętu medycznego podczas zabiegów na sali operacyjnej. Przyjęte rozwiązania mają również na celu podniesienie bezpieczeństwa użytkowania sprzętu elektrochirurgicznego.

 

Staże realizowane w ramach Polyester-design są modelowym przykładem funkcjonowania projektów stażowych przyjętym ze wzorców dobrych praktyk projektowych. Formuła projektu zapewnia stażystom możliwość uczestnictwa we wszystkich fazach powstawania i użytkowania projektowanych urządzeń. Uczestnicy programu poznają korzyści z wzajemnej współpracy z producentem, firmą wdrożeniową i użytkownikiem. Młodzi projektanci mogą też zmierzyć się z rzeczywistymi problemami projektowania i wdrażania do produkcji swoich pomysłów. Zyskują świadomość szans i ograniczeń procesów projektowych w praktyce. Poznają technologie produkcji zaawansowanych urządzeń medycznych. Co najważniejsze, zyskują cenne kontakty z przyszłymi zleceniodawcami.

 

 

„Gdy prof. Czesława Frejlich zwróciła się do nas z propozycją zorganizowania stażu dyplomowego dla studentów V roku ASP nie wahałem się ani chwili” – mówi Zdzisław Sobierajski, Dyrektor Zarządzający i właściciel firmy PERFEKT Sobierajski - „Nasza firma chętnie organizuje staże dla studentów. Już wcześniej otarliśmy się o sztukę realizując dyplomową rzeźbę Przemysława Pietrzaka. Wtedy, bazując na doświadczeniu współpracy z ASP w Warszawie, stworzyliśmy Polyester-design.com – technologiczne wsparcie dla młodych projektantów. Propozycja Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie potraktowana została jako kolejne, prestiżowe wyzwanie. Do współpracy zapraszamy kolejnych projektantów.”

 

PERFEKT Sobierajski działa w obszarze nowoczesnych technologii do produkcji obudów z laminatów poliestrowych i winyloestrowych dla branży medycznej. Współpracuje z projektantami z Polski, Włoch i Niemiec. Jest partnerem Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii w programie budowy polskiego sztucznego serca. Zespół PERFEKT Sobierajski realizuje projekty wdrożeniowe w zakresie sprzętu medycznego: urządzeń elektrochirurgicznych, pomp infuzyjnych czy urządzeń do krioterapii. Pracując na zlecenie Narodowej Galerii Sztuki „Zachęta” w Warszawie przygotował rzeźbę przestrzenną jako scenografię Warsztatów Artystycznych dla Dzieci. W ramach Polyester-design organizuje praktyki dla studentów i absolwentów uczelni wyższych. W 2007 roku firma brała udział w programie „Staż dla innowacji” zorganizowanym przez Uniwersytet Warszawski.

 

 

 

 

   

Komentarze:



Twój komentarz ukaże się niezwłocznie po załadowaniu przez administratora serwisu.

Aktualnie brak komentarzy.
Wyraź swoją opinię:
Twój komentarz ukaże się niezwłocznie po załadowaniu przez administratora serwisu.